Kioskelyje – neįgaliųjų pagaminti rankdarbiai

neig1Šventiniu laikotarpiu dažnas stengiasi atlikti kuo daugiau gerų darbų, nieko nesitikėdami atgal, tačiau pasibaigus šventėms neretai šis noras sumažėja. Tačiau padėti silpnesniems reikia visus metus, net yra būdas, darant gerą darbą gauti ir naudos. Všį „Vilties erdvė“ patalpose įrengtame kioskelyje galima įsigyti neįgaliųjų pagamintų dirbinių ir taip prisidėti prie neįgaliųjų gerovės. Apie šį kioskelį, jo veiklą, kalbėjome su įstaigos darbuotojais.

Įkvepianti neregio iš Mažeikių istorija – sukūrė šeimą ir dirba Lietuvos Respublikos Konstituciniame Teisme

proj11Į neįgaliuosius neretai vis dar žiūrima su gailesčiu, tačiau daugėja žmonių, kuriems negalia netrukdo gyventi pilnavertišką ir aktyvų gyvenimą. Šiuo metu Vilniuje gyvenančio 34-erių Nerijaus Jaso gyvenimo istorija gali tapti įkvėpimo šaltiniu visiems. Nors pašnekovas nemato nuo vaikystės, tačiau turi žmoną, augina sūnų yra įgijęs magistro laipsnį ir dirba Lietuvos Respublikos Konstituciniame Teisme.

Ar švietimo įstaigos pasiruošusios įtraukiajam ugdymui?

projektas11-3Nuo 2024 metų visos šalies mokyklos ir darželiai privalės užtikrinti neįgalių ar specialiųjų ugdymosi poreikių (SUP) turinčių vaikų priėmimą. Nors įtraukusis ugdymas startuos jau kitąmet, tačiau kyla dar nemažai iššūkių: specialistų trūkumas, mokyklų aplinkos pritaikymas, visuomenės požiūris ir kiti.

Ar kultūra – prieinama žmonėms su negalia?

neig091Turintys negalią žmonės, kaip ir visi, nori turiningai leisti laisvalaikį, lankytis kultūros erdvėse, pramogauti. Nors negalia gali apriboti žmogaus pasirinkimo galimybes, tačiau kalbinti pašnekovai atskleidė, kad Mažeikiuose yra neįgaliesiems draugiškų kultūros vietų.

Socialinė parama, išmokos, kompensacijos – ką turi žinoti neįgalieji?

projcerebriNeįgalieji – viena iš socialiai pažeidžiamų žmonių grupių. Siekiant prisidėti prie žmonių su negalia oresnio ir kokybiškesnio gyvenimo jiems yra suteikiama finansinė, socialinė pagalba. Neįgalieji gali gauti paramą būstui ar automobiliui pritaikyti, jiems suteikiama teisė į įvairias socialinės pagalbos formas bei kitas kompensacijas ir lengvatas.

Finansinė parama

Neįgaliesiems skiriama viena iš dviejų pensijų: šalpos neįgalumo pensija arba socialinio draudimo netekto darbingumo pensija. Jei mokama socialinio draudimo netekto darbingumo pensija, negali būti skiriama šalpos neįgalumo pensija, nebent gaunama netekto darbingumo pensija yra mažesnė už šalpos neįgalumo pensiją. Tokiu atveju yra mokamas šalpos neįgalumo pensijos ir netekto darbingumo ir kitų gaunamų pensijų sumos skirtumas.

Kaip mažinti patyčias ir didinti toleranciją neįgaliųjų atžvilgiu?

nei1„Visuomenės požiūris į žmones su negalia parodo jos pilietinę brandą“, – sakė LR Prezidentas Valdas Adamkus. Deja visuomenėje brandos iki šiol pristinga, nes neįgalieji vis dar patiria patyčias ir yra stigmatizuojami.

Patyčios nėra naujas reiškinys

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų psichologė Daiva Malūkienė teigė, jog patyčios nėra nauja elgesio forma: „Jei paklaustumėte savo tėvų ir senelių, jie tikrai turėtų ką jums papasakoti apie patyčias iš savo vaikystės, pavyzdžiui, kokias pravardes mokykloje turėjo“. Nors patyčios įsisenėjusi problema, tačiau, pasak psichologės, jos gali išnykti: „Netiesa, kad patyčių neįmanoma sustabdyti: tam, kad jų sumažėtų, visų pirma reikia apie jas kalbėti“.

Kelionės su neįgaliojo vežimėliu – misija (ne)įmanoma

proj1„Neįgaliojo vežimėliui laisvų vietų nėra“ – tokią pastabą galima pamatyti bandant įsigyti traukinio bilietą maršrutu Mažeikiai–Šiauliai. Pasak „LTG Link“ atstovės Kotrynos Dzikaraitės, Mažeikiuose stojantys bei maršrutu Panevėžys–Šiauliai–Mažeikiai kursuojantys traukiniai nėra pritaikyti žmonėms, turintiems ribotą judumą. Nors galimybę keliauti be diskriminacijos turėtų visi, bet ši situacija įrodo, jog žmonėms su judėjimo negalia vis dar tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis.

Diagnozė – psichinė ar protinė negalia. Kuo jos skiriasi? Koks visuomenės požiūris į šias negalias turinčiuosius?


neig0503Visuomenėje protinė negalia ir psichikos negalia vis dar klaidingai sutapatinamos. Kuo jos skiriasi, kas jas sieja ir su kokiomis problemomis susiduria šias negalias turintys žmonės, kalbėjomės su VšĮ „Vilties erdvė“ kolektyvu bei Mažeikių sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos „Gyvenimo spalvos“ pirmininke Lilia Baltutiene.

Psichinė negalia ≠ protinė negalia

„Vilties erdvė“ – įstaiga, teikianti socialinės globos paslaugas Mažeikių mieste ir rajone gyvenantiems sutrikusio intelekto žmonėms, jos direktorius Ramūnas Bertulis atkreipia dėmesį, jog visuomenėje sąvokos „intelekto sutrikimas“ (dar vadinamas protine negalia) ir „psichosocialinė negalia“ (arba psichikos negalia) kartais vis dar vartojamos klaidingai. „Intelekto negalia yra įgimta ir nekinta visą gyvenimą, o psichikos ligomis yra susergama gyvenimo eigoje“, – vieną esminių skirtumų įvardijo R. Bertulis.

Bendruomenės, asociacijos, draugijos, atstovaujančios ir vienijančios neįgaliuosius: jų svarba, nauda, pasiekimai

projkovo1Lietuvoje veikia įvairios neįgaliuosius vienijančios asociacijos, bendrijos, įstaigos, kurios prisideda prie žmonių, turinčių negalią, gyvenimo kokybės gerinimo. Šių organizacijų veiklų spektras platus – nuo jų informavimo, konsultavimo iki laisvalaikio ir pramogų organizavimo. Apie neįgaliuosius suburiančių organizacijų veiklą, jų naudą kalbėjomės su kelių, mūsų rajone veikiančių asociacijų, bendrijų, įstaigų vadovais.

Neįgaliųjų integracija į darbo rinką Mažeikių rajone: iššūkiai ir galimybės

Nors Lietuvoje bandoma į darbo rinką integruoti žmones turinčius negalią, tačiau problemų vis dar išlieka. Priežasčių tam yra įvairių – tai ir visuomenėje gajūs stereotipai, ir darbdavių baimės, kartais ir pačių neįgaliųjų motyvacijos stoka, ieškant darbo. Pernai Užimtumo tarnyboje registruota daugiau nei 13 tūkst. asmenų su negalia, Mažeikių skyriuje – 291 darbingo amžiaus neįgalus asmuo.

Neįgaliųjų iššūkiai kasdienybėje ir viešajame gyvenime

Kokie sunkumai kyla namuose?

Nors vis aktyviau siekiama mažinti neįgaliųjų socialinę atskirtį, atnaujinti miesto infrastruktūrą taip, kad ji būtų patogi ir naudinga jiems, tačiau negalias turintys žmonės vis dar susiduria su įvairiomis problemomis, ribojančiomis jų dalyvavimą visuomeniniame gyvenime.

Apie iššūkius, kylančius neįgaliesiems kasdienybėje bei viešajame gyvenime, kalbėjomės su Mažeikių rajono neįgaliųjų centro direktore Audrone Šimkuviene, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Mažeikių rajono filialo pirmininku Algimantu Balčiūnu bei Mažeikių cerebrinio paralyžiaus asociacijos pirmininke Zofija Valatkiene.

Mažeikių 3-oji vidurinė – Sodų pagrindinė mokykla

Mokykla pradėta statyti 1975 m. sausio mėn., rugsėjo 1 d. pradėjo veikti ir vadinosi Mažeikių 3-oji vidurinė mokykla. Pirmasis direktorius buvo Vytautas Rimiškis. Tuo metu mokykloje dirbo 42 mokytojai, mokėsi 816 mokinių, nebuvo 10-12 klasių. Dabar mokykla turi ir suaugusiųjų klasę.

Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio pagrindinė mokykla – pavadinta pulkininko-leitenanto garbei

Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio pagrindinė mokykla (anksčiau vadinosi Tirkšlių vidurinė mokykla) yra Tirkšliuose (Tirkšlių sen.), Mokyklos g. 8. Mokyklai priklausė Šerkšnėnų pradinio ugdymo skyrius (nuo 2009-09-01). Nuo 2013 m. rugsėjo 1 d. Mažeikių r. savivaldybės Tarybos sprendimu Nr. T1-371 Tirkšlių vidurinė pertvarkyta ir pavadinta Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio pagrindine mokykla. Pavadinta Lietuvos kariuomenės pulkininko-leitenanto, lietuvių rezistento, Pietų Lietuvos partizanų vienytojo ir pirmojo vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio vardu.

Mažeikių Gabijos gimnazija: 50 metų vingiuotu keliu...

2-oji vidurinė, „Baltoji paukštė“, o dabar – Gabijos gimnazija savo darbą pradėjo 1970 metais. Mokytojų dienos išvakarėse savo gimtadienį švenčianti mokykla šiais metais skaičiuoja jau 50-metį. Pirmojo direktoriaus Prano Barvydo išpuoselėta ir mylėta mokykla iki šių dienų išlieka tarp geriausių. Jubiliejaus proga metas apžvelgti „Baltosios paukštės“ nueitą kelią.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode