Tradiciškai, antrąjį birželio savaitgalį, per Antanines, Telšiai švenčia savo gimtadienį. Šiemet Žemaitijos sostinės šventė skirta Magdeburgo teisių suteikimo miestui 225-ajam jubiliejui. Menų miestas ir Lietuvos kultūros sostinė 2016 atgimė iš naujo pasidabindama įstabaus grožio pinavijomis. Bijūnais pakvipo visi Telšiai, gražusis miestas tapo ne tik Lietuvos kultūros, bet ir pinavijų sostine!
Oras neišgąsdino
Nors oras nuo pat ryto nelepino, organizatorių, prekybininkų, dalyvių, sportininkų ir nemažo būrio žiūrovų lietus neišgąsdino.
Ryte į miesto centrą prie Mažojo turgelio rinkosi petankės entuziastai. Aikštelėje įvyko varžybos „Konkuolū laidīms“.
Dviračių ir pėsčiųjų takais nusidriekusios prekybininkų eilės viliojo pirkėjus gardžiais mėsos gaminių ir rūkytos žuvies kvapais, puikiais sūrių produktais ir saldžia gira. Taip pat nestigo rankdarbių ir meno kūrinių prekeivių. Organizatoriai kvietė žiūrovus įsigyti suvenyrų su Telšiais – Lietuvos kultūros sostine 2016 atributika.
Pučiant stipriam vėjui nuo Masčio ežero pakrantėje jėgas demonstravo stipriausi Baltijos šalių vyrai. Vyko Baltijos galiūnų čempionato III etapas. Trečiąją vietą pelnė lietuvis Vidas Blekaitis, vicečempionu tapo latvis Janis Šleckus. Nugalėtoju šįsyk tituluotas estas Markus Mannik.
Aprimus lietui ir iš debesų išlindus skaisčiai saulei Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas paskelbė atidarytą Telšių miesto ir rajono Dainų šventę „Septynių kalvų giesmė“. Renginį tiesiogiai transliavo DELFI TV.
Šių metų renginys surengtas kitoje erdvėje – Telšiuose, ant vieno iš septynių, padavimais ir legendomis apipintų kalvų – Zakso kalno. Žemaitijos sostinės šventė neabejotinai išskirtinis renginys. Šiemet jis unikalus meniniais bei muzikiniais sprendimais, kolektyvų įvairove ir gausa. Renginį vedė Telšių kultūros centro režisierė Alina Gintalienė ir Plungės rajono Žlibinų kultūros centro direktorius Žydrūnas Purauskis.
Bemaž 1000 dalyvių
Dalyvius ir žiūrovus taip pat sveikino tautiniu kostiumu vilkintis LR Seimo narys Valentinas Bukauskas, parlamentarė Rimantė Šalaševičiūtė, Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas ir miesto seniūnas Kazys Lečkauskas. Rajono meras ir seniūnas dėkojo miestą puošiantiems telšiškiams ir verslininkams. Neatsilikti ragino ir kitus: kvietė kabintis Žemaitijos ar Telšių vėliavas, palanges ir įėjimus į namus puoštis bijūnais. „Gražinkime savo miestą, tegul žavisi juo visi“, – sakė K. Lečkauskas.
Renginio vedėjai perskaitė Telšiai – Lietuvos kultūros sostinė 2016 Muzikos ambasadoriaus Donato Katkaus linkėjimą.
Vieni svarbiausių šventės tikslų – saugoti, puoselėti ir tęsti Telšių rajono Dainų švenčių organizavimo tradicijas, aktyvinti ir populiarinti mėgėjų meno kolektyvų: chorų, šokių grupių, liaudiškos muzikos kapelų, dainų ir šokių ansamblių, pučiamųjų orkestrų – kūrybinį sąjūdį. Sulaukta beveik 1000 dalyvių.
Trejus metus Telšiuose organizuota Lietuvos pensininkų sąjungos (LPS) „Bočiai“ respublikinė dainų šventė „Bočių rodos“. Šiemet organizatoriai suvienijo pajėgas ir dalis renginio buvo skirta šalies „Bočiams“.
Šventė išskaidyta dalimis: pasirodė Telšių miesto ir rajono, LPS „Bočiai“ meno kolektyvai ir žinomi krašto atlikėjai.
Dainų šventėje dalyvavo Lietuvos pensininkų sajungos (LPS) „Bočiai“ pirmininkas Petras Ruzgus. Jis LPS „Bočiai“ Telšių skyriaus pirmininkui Kajatonui Šliogeriui įteikė apdovanojimą ir padėkos raštą, paslaptingą vokelį padovanojo Telšių kultūros centro mišraus choro „Žemaičiai“ vadovui Gintarui Vaitkaičiui.
Koncertavo ne tik telšiškiai, sulaukta svečių iš daugelio Lietuvos miestų (Vilniaus, Klaipėdos, Kretingos, Skuodo ir kt.), taip pat Latvijos. Šventę paįvairino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto dainų ir šokių ansamblis „Ave Vita“.
Himnas Telšiams
Žemaitijos sostinės šventėje pasirodė miesto ir rajono meno kolektyvai, žinomi atlikėjai: Juventas Radzys, Kęstutis Jablonskis su grupe, Darius Augulis ir grupė „Tequila“, „Gramofonas“. Pirmą kartą Telšiuose muzikantai atliko savo kūrinius pritariant jungtiniam chorui.
Pasirodė Telšių kultūros centro šokių kolektyvai: dainų ir šokių ansamblis „Mastis“, pagyvenusių žmonių šokių kolektyvas „Džiugas“, sportinių šokių kolektyvas „Vėlunga“ ir svečiai iš Latvijos – šokių kolektyvas „Druva“.
Scenoje grojo jungtinės kaimo kapelos, kurios greta kitų kūrinių kartu su chorais atliko specialiai šventei sukurtą dainą „Mes esam žemaitē“. Dainos muzikos ir žodžių autorius – R. Tekorius.
Į šventės finalą maršo ritmu atvedė Telšių muzikos mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras kartu su Telšių kultūros centro šiuolaikinio šokio grupe „Žingsniai“.
Šiemet sukanka 15 metų, kai buvo sukurtas Telšių kultūros centro darbuotojų himnas Telšiams. Į sceną atlikti kūrinio kartu su „Bočiais“ bei Telšių miesto ir rajono meno kolektyvais vėl grįžo visi penki dainininkai: Kęstutis Jablonskis, Darius Augulis, Juventas Radzys, Antanas Gaudiešius, Gintaras Sabeckis.
Vakaro koncerte dalyvavo žymiausi Žemaitijos krašto atlikėjai. Koncertavo grupė B‘AVARIJA, solistė Violeta Riaubiškytė-Tarasovienė, Lietuvos kultūros padangę nušvietė šventinis fejerverkas. Šventės sąmata – 29 tūkst. 330 eurų, iš Telšių rajono savivaldybės biudžeto skirta 17 tūkst. eurų.
Tuo pat metu, kai vyko Dainų šventė ant Zakso kalno, visi tikintieji pakviesti į šv. Mišias Šv. Antano Paduviečio katedroje. Jas laikė telšiškis kunigas Karolis Petravičius. Po šv. Mišių aukos – jo autorinis giesmių koncertas.
Organizatoriai dėkoja verslininkams už paramą organizuojant renginius Telšiuose, tikisi jų dėmesio ateityje ir kviečia dar nespėjusius verslininkus prisidėti keliant Žemaitijos sostinės prestižą.
Sekmadienį vyko tituliniai Šv. Antano atlaidai, procesija. Atlaidus vedė K. Petravičius, šv. Mišiose dalyvavo Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas. Tai buvo simbolinis jo atsisveikinimas su Telšių tikinčiaisiais.
Po jų į kino filmų seansus pakvietė festivalis „Kino pavasaris“ Telšiuose – Lietuvos kultūros sostinėje 2016. Popiet šeimos buvo kviečiamos į Telšių Žemaitės dramos teatrą, kur parodytas nuotaikingas filmas „Mažieji padaužos“. Vakare telšiškiai ir miesto svečiai laukti Telšių miesto amfiteatre, kur buvo demonstruojamas vaidybinis filmas „Meilė ir malonė“ apie legendinės grupės „Beach Boys“ sielą Brajeną Vilsoną.
Projekto „Telšiai – Lietuvos kultūros sostinė 2016“ informacija