Unikali medinė Žiežmarių sinagoga, įspūdingas istorinis paminklas, šį pavasarį Kaišiadorių rajono savivaldybės ir Kultūros paveldo departamento pastangomispradeda naują gyvavimo etapą – prisikėlimą. Gegužės 19 d. 17 val. Žiežmarių sinagogos prieigose bus pažymėta simbolinė tvarkybos projekto darbų pradžia. Renginyje linksmas tradicines melodijas atliksklezmerių muzikos orkestrasRakija Klezmer Orkestar, Paganinio melodijas smuiku pagrieš Gediminas Dalinkevičius.
Šių metų kovo mėnesį Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, vadovaudamasi 2016–2018 metų strateginiu veiklos planu, Nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių išsaugojimo darbų finansavimo tvarkos aprašu, patvirtino Paveldotvarkos 2016 metų programą, kurioje numatyta skirti 85 tūkst. Eur Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijai kultūros paveldo objektui – Žiežmarių sinagogai. Už skiriamas lėšas bus pradėti stogo ir fasadų tvarkybos - restauravimo, remonto ir avarijos grėsmės pašalinimo darbai, archeologiniai tyrimai. Kaišiadorių rajono savivaldybė prie šių darbų įgyvendinimo prisidės 24,84 tūkst. Eur. Sinagogoje tvarkybos darbus vykdys MB „Virmalda“.
Pagal VĮ „Lietuvos paminklai“ parengtą sinagogos tvarkybos projektą planuojama, jog Žiežmarių sinagogos rekonstrukcija iš viso kainuos apie 693 tūkt. Eur, šiuo metu ieškoma galimybių rasti kitų finansavimo šaltinių šiems rekonstrukcijos darbams atlikti.
Primename, jog Kaišiadorių rajono savivaldybės taryba 2015 m. liepos 30 d. vykusiame posėdyje pritarė panaudos sutarties dėl buvusios Žiežmarių sinagogos perėmimo ir naudojimo savivaldybės reikmėms sudarymui. Sutartis sudaryta 99 metų laikotarpiui. Taip siekiama išsaugoti ateinančioms kartoms buvusios sinagogos pastatą ir jį pritaikyti gyventojų švietimo ir kultūros poreikiams, viešiesiems turizmo poreikiams bei kitai visuomeninei veiklai. Žiežmariuose esanti medinė žydų sinagoga – unikalus ir išskirtinis kultūros paminklas, įtrauktas į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą. Visoje Lietuvoje išlikusių medinių sinagogų yra vos 14.
„Lietuvos žydų bendruomenė sutinka perduoti sinagogą naudoti savivaldybės reikmėms, nes žydų bendruomenė Žiežmariuose nėra išlikusi ir kaip maldos namai sinagoga nebus naudojama. Todėl ši sinagoga galėtų būtų puikiai naudojama Kaišiadorių rajono kultūriniams poreikiams, kartu tai būtų ir vieta, įamžinanti ir šio regiono žydų bendruomenės atminimą“, - sakė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.
Faina Kukliansky nuomone, sutvarkius šią sinagogą ir pritaikius turizmo poreikiams, jaustųsi tam tikras regiono pagyvėjimas dėl apsilankančių turistų, nes ji įtraukta į Europos žydų kultūros kelią. Net ir šiuo metu esant nesutvarkytai sinagogai ir aplinkai aplink ją, objektas sulaukia gausaus susidomėjimo tarp žydų turistų, vykstančių iš Vilniaus į Kauną. Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky teigė, jog žydų bendruomenė taip pat kiek galės, tiek prisidės prie vidaus įrengimo ir sutvarkymo darbų.
„Sutvarkyta sinagoga ne tiktai galėtų pritraukti daugiau turistų, lankytojų, joje galėtų vykti kultūriniai ir edukaciniai renginiai, tačiau taip pat ji galėtų pritraukti ir daugiau investicijų į patį rajoną bei taip būtų pagerbtas didelį indėlį į rajono gyvenimą ir architektūrą įnešusios kažkada buvusios gausios žydų bendruomenės atminimas ir kultūrinis palikimas. Pastatas taip pat galėtų būti pritaikytas vietos bendruomenės poreikiams bei Žiežmarių kultūros centro veiklai. Sudaryta ir jau kurį laiką veikianti darbo grupė, kuri spręs, kaip galima geriausiai panaudoti rekonstruotą pastatą“, – sakė Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus.
Kaišiadorių rajono savivaldybė