Lietuvos edukologijos universiteto lektorė su vyru ornitologu Trakų rajone stebėdami paukščius užfiksavo Lietuvoje retai sutinkamą rudąjį lokį, įtrauktą į Lietuvos Raudonąją knygą.
Kaip pranešė Lietuvos edukologijos universitetas, ankstyvą gegužės 15 dienos rytą LEU lektorė Renata Mackevičienė su vyru Lietuvos ornitologų draugijos nariu Marijonu stebėjo paukščius. Tuo metu iš Inklėriškių miško per kanalizuotą Cirvijos upeliuką perbrido stambus gyvūnas. Gamtininkai iš pradžių pamanė, kad tai briedis arba šernas, tačiau tai buvo lokys.
„Iš upeliuko išlipęs į atvirą pievą nusipurtęs savo sušlapusį kailį, apsidairęs ir tikriausiai pajutęs žmogaus kvapą, lokys pradėjo bėgti link Pamerkių miško, per atvirą, apie vieno kilometro ilgio, pasėlių lauką. Perplaukęs Merkio upę lokys dingo miško tankmėje“, – pasakojo R.Mackevičienė.
Sekant lokio paliktais pėdsakais paaiškėjo, kad jis maitinosi upės pakrantėje gausiai sužėlusiomis garšvomis. Deja, toliau jo pėdsakai dingo, nes lokys žingsniavo gana tankiu eglynu, kur nebuvo žolinės augmenijos.
Lietuvos gamtininkas Tadas Ivanauskas yra rašęs, kad paskutinis lokys Lietuvoje nušautas 1883 metais. Ši rūšis yra įtraukta į išnykusių ar galbūt išnykusių gyvūnų kategoriją. Į Lietuvą lokiai kartais užklysta iš Latvijos ar Baltarusijos.
1967 metais lokys pastebėtas Alytaus, 1968 metais – Varėnos rajonuose, 1975 metais vienas matytas Biržų girioje, o 1982 metais Ukmergės rajone, 2009 metais – Švenčionėlių medžiotojų būrelis pastebėjo lokio pėdsakus Labanoro girioje. Prieš šešerius metus šalia Vilniaus, Lavoriškių pasienio ruože, valstybinės sienos apsaugos pareigūnai užfiksavo į Lietuvos teritoriją iš Baltarusijos vedančius stambaus žvėries pėdsakus. Mokslininkai patvirtino, kad tai rudojo lokio pėdsakai. Prieš 15 metų pėdsakai buvo matyti net Vilniaus miesto ribose, už Žaliųjų ežerų.
Vilnius, gegužės 19 d. (BNS).
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
LEU nuotr.