Iš Savivaldybės komiteto posėdžio išvaryta žiniasklaida. To dar nebuvo. Juolab, kad apie posėdį buvo paskelbta viešai, svarstytas ne privatus, o Savivaldybės kultūros įstaigų veiklos klausimas. Kodėl taip pasielgta, aiškinasi meras.
Pritarė vienbalsiai
Trečiadienį vykęs Mažeikių rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdis, apie kurį buvo paskelbta Savivaldybės svetainėje, vyko už uždarų durų. Taip, komiteto pirmininkui Romui Venclovui pasiūlius, vienbalsiai nusprendė komiteto nariai.
R. Venclovas, pradėdamas posėdį, paskelbė, jog komiteto posėdžio darbotvarkėje – vienas klausimas: dėl Mažeikių rajono kultūros centrų veiklos: „Analizuosime rajono kultūros centrų veiklą, tačiau prieš pradedant posėdį, noriu pasakyti, kad jis kaip ir darbinis. Mes apvažiavome visus rajono kultūros centrus ir realiai mūsų šios dienos misija būtų susirinkti visiems komiteto nariams, aptarti ir priimti bendrą sprendimą dėl kultūros centrų, išklausius juos visus, todėl siūlyčiau visiems komiteto nariams daryti uždarą posėdį. Reikėtų prieiti prie bendros nuomonės, apsitarti, išdiskutuoti apie kiekvieną centrą ir tada daryti rimtesnį posėdį su galutiniu sprendimu. Pakviestume visų kultūros centrų vadovus, atstovus, žurnalistus, priimtume galutinį sprendimą ir teiktume administracijos direktoriui, kad teiktų Tarybai.“
Nieko slapto nebuvo
Savivaldybės tarybos reglamente, kuriuo vadovaujasi ir Švietimo, kultūros ir sporto komitetas, nurodyta: „Kai komiteto posėdyje svarstomas su valstybės, tarnybos ar komercine (gamybine) paslaptimi susijęs klausimas, komitetas gali nuspręsti jį nagrinėti uždarame posėdyje.“
Pasak komiteto narės, Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotojos Sigutės Bernotienės, komiteto pirmininkui pasiūlius posėdį daryti uždarą komiteto nariai pritarė vienbalsiai: „Nieko slapto nebuvo svarstoma, posėdis buvo pasitarimo pobūdžio.“
Kita narė Lina Rimkienė tikino, jog „vakarykštis Švietimo komiteto posėdis buvo veikiau narių susitikimas, diskusija, apibendrinanti įspūdžius, kuriuos parsivežėme iš vizito po rajono kultūros centrus“.
„Nutarta prašyti daugiau apibendrinančios informacijos iš Kultūros ir sporto skyriaus vedėjos: kiek papildomų pajamų iš veiklos gauna kultūros centrai, kiek gyventojų aptarnaujamoje teritorijoje ir kt. Taip pat vedėja paprašyta pateikti savo kultūros centrų ateities viziją, – mintimis dalijosi L. Rimkienė. – Mano galva, dalies kultūros centrų veikla rajone butaforinė arba „pritempta“. Nėra vieningos kultūros politikos, nėra išsikelto pagrindinio tikslo. Pritariu Pauliui Aurylai, kuris susitikimo metu sakė, kad kultūra nėra tik renginiai ar ansambliai. Kultūra yra ir visuomenės kultūrinio skonio formavimas, kuris per paskutinius dešimtmečius yra pakitęs. Žiūrovas labai mobilus ir išmanus, jo nebenustebinsi rodydamas tuos pačius renginius, kaip ir prieš dešimtmetį.“
Žadėjo išsiaiškinti
Pasak Savivaldybės mero Antano Tenio, nedalyvavusio šiame posėdyje, tokio atvejo, kad komiteto posėdis būtų uždaras, dar nepasitaikė: „Kad Etikos komisijos posėdis būtų uždaras, tai suprantama, vyksta tyrimas ir apie jo eigą negalima skelbti, o komiteto, kad būtų uždaras, nepasitaikė. Tarybos posėdžiai pagal Savivaldos įstatymą ir reglamentą gali būti uždari, jei gaunamas kažkoks dokumentas, bet tokio dokumento dar nesame gavę, tai ir uždarų posėdžių nėra buvę.“
Meras prisipažino nežinantis, kodėl posėdis uždaras, nes klausimas apie kultūros centrus lyg ir neturi būti slaptas. Pasak jo, jokio dokumento, pažymėto ženklu „Slaptai“, Savivaldybėje nėra gauta ir neturėtų būti: „Kartais priekaištaujama, kad Savivaldybė kažko neduoda, nepateikia informacijos, bet aš niekam nesu pasakęs, kad yra kokie slapti dokumentai. Būna konfidenciali informacija, kurios nesuderinus, sakykim, su trečiąja šalimi, negalime skelbti. Tai gali būti susiję su komercine paslaptimi ir kitais panašiais klausimais, o komitete kodėl taip pasielgė, negaliu pasakyti, bet gal aš ko nežinau.“
A. Tenys pažadėjo pasigilinti į reglamentą, aptarti tai Tarybos daugumoje ir išsiaiškinti, kodėl Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdis buvo uždaras.
Gajutė ABELKIENĖ