„Panevėžys yra visoks: jaunas ir vyresnis, gali būti ramus ar pilnas energijos, tačiau jis visada veržlus ir siekiantis naujovių“, – taip apie Panevėžį kalba miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas. Miesto dinamiką ir veržlumą įrodo ir gausus 2017 m. kultūrinių, sportinių renginių sąrašas, kurio, pasak mero, nebūtų be bendruomenės indėlio. Su R. M. Račkausku kalbamės apie tai, kas buria Panevėžio bendruomenę, kuo šis miestas vilioja žmones ir kokios naujovės bei renginiai dar laukia miestiečių šiais metais.
Planuoja atnaujinti miesto veidą
Miesto meras vardina žinantis ne vieną atvejį, kai jauni žmonės, baigę studijas, arba tik sukūrę šeimas, grįžta į Panevėžį užuot pasirinkę gyvenimą Vilniuje ar Kaune. Pagrindinė to priežastis – miesto patogumas, sąlygojamas jo kompaktiškumo ir, žinoma, patogios geografinės padėties: Panevėžys įsikūręs vos pusantros valandos kelio iki trijų didžiųjų miestų – Vilniaus, Kauno ir Rygos – bei juose esančių tarptautinių oro uostų.
„Mūsų miestas labai patogus. Čia nereikia gaišti laiko spūstyse ar toli ir ilgai keliauti iki darželio, mokyklos, poliklinikos. Kadangi Panevėžyje pradeda trūkti kvalifikuotų darbuotojų, didžiosios mūsų įmonės specialistus vilioja atlyginimais, prilygstančiais ir netgi viršijančiais mokamus didesniuose Lietuvos miestuose. Bet kartu čia verda kultūrinis gyvenimas, vyksta daug sporto renginių. Visa tai svarbu žmonėms, norintiems maksimaliai kokybiškai išnaudoti savo laisvą laiką“, – teigia R. M. Račkauskas.
Žinoma, svarbus veiksnys, skatinantis žmones rinktis miestą, kuriame kurs savo ateitį, pasak mero, yra ir gyvenamosios aplinkos patrauklumas. Savivaldybės komanda užsibrėžusi įgyvendinti Integruotų teritorijų vystymo programos projektus ir taip sukurti naują Panevėžio veidą.
„Sutvarkysime viešąsias urbanistines erdves ir jas maksimaliai pritaikysime gyventojų poreikiams. Neabejoju, kad miesto atsinaujinimas taip pat taps impulsu grįžti ir atvykti naujiems gyventojams“, – sako R. M. Račkauskas.
Atgimsta ir sportas
Nors pastatai, parkai ir kitos miesto erdvės yra svarbus veiksnys, kuris prisideda prie žmonių gyvenimo kokybės, visgi pagrindinis miesto variklis yra žmonės ir jų kuriama bendruomenė. Aktyvus miesto kultūrinis gyvenimas, įvairūs renginiai, miestą atstovaujančios sporto komandos apjungia gyventojus ir suteikia bendrumo jausmą. Tą pastebi ir miesto meras, kuris sako, kad puikūs pavyzdžiai įkvepia prie miesto gerovės prisidėti ne tik gyventojus, bet ir verslą.
„Vis aktyviau prie miesto renginių organizavimo prisideda ir verslas. Akivaizdus pavyzdys – PPAR (Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų) iniciatyva, kurios dėka verslas susitelkė ir padovanojo miestui Kalėdų eglę. Tai labai graži idėja, kuri, tikiu, virs tradicija. Kartu tai sudarė galimybę mums daugiau lėšų skirti kitiems miesto papuošimams, kas maloniai nustebino panevėžiečius“, – pasakoja meras.
Kitas puikus miesto ir verslo bendradarbiavimo pavyzdys – Panevėžio krepšinio klubas „Lietkabelis“. „Kalnapilio-Tauro“ grupės remiama komanda per pastaruosius metus sugebėjo įsitvirtinti tarp stipriausių nacionalinių komandų. Mero R. M. Račkausko nuomone, krepšinio, kaip ir futbolo, komandos visada buvo pastebimi miesto sporto simboliai, tačiau padidėjęs verslo ir savivaldybės finansavimas, geras trenerių ir žaidėjų darbas bei klubo vadovybės veikla davė naują impulsą komandai.
„Lietkabelio“ pasiekimai išties džiugina panevėžiečius. Arena jau seniai nebuvo mačiusi tiek krepšinio sirgalių, kiek yra dabar. Ir jauniems, ir vyresniems žmonėms galimybė išeiti iš namų, pamatyti parodą ar spektaklį, išgirsti koncertą, stebėti rungtynes – tai pats geriausias būdas praleisti laiką, pabendrauti. Kuo daugiau tokių renginių mieste, tuo gyventojų laisvalaikis kokybiškesnis, tuo stipresnė miesto bendruomenė, tuo gyvesnis miestas“, – džiaugiasi R. M. Račkauskas.
Ateityje – ne tik tradiciniai, bet ir nacionalinės reikšmės renginiai
Panevėžys nuo seno yra vadinamas J. Miltinio miestu. Ir šiandien jis yra neabejingas menui – mieste yra net keturi teatrai ir daugybė žmonių, mylinčių meną. Tačiau ne mažiau panevėžiečių simpatijų sulaukia ir sporto renginiai. Be krepšinio ir futbolo komandų Panevėžys didžiuojasi plaukimo ir dviračių sporto profesionalais, skinančiais aukščiausias pergales ir garsinančiais miestą bei šalį.
„Malonu, kad augantis savivaldybės dėmesys sportui, bendros sporto bendruomenės ir rėmėjų pastangos įvertinamos – Panevėžiui šiemet patikėta surengti LFF taurės finalą. Be to, 2018 m. mieste vyks olimpinė diena, sutrauksianti šalies sportininkus į mūsų miestą. Svarbu, kad visi – savivaldybė, bendruomenė, rėmėjai – turėtų bendrą tikslą ir bendrą požiūrį. Tik tokiu atveju galime turėti rezultatą, tenkinantį ir organizatorius ir, svarbiausia, panevėžiečius“, – teigia miesto meras.
Bendros vizijos vedami pernai panevėžiečiai kartu su savivaldybe bei sportui neabejinga „Kalnapilio-Tauro“ grupe“ po dešimties metų pertraukos susigrąžino į miestą triatlono varžybas. Tinkamai paruošta infrastruktūra, puikus organizatorių darbas lėmė tai, kad varžybos išaugo į pasaulio čempionatą, kuris ir šiemet vyks Panevėžyje.
Be to, šiemet, kaip ir kasmet, gyventojus džiugins bene svarbiausia miesto šventė – Panevėžio gimtadienis.
„Praėjusiais metais vykęs miesto gimtadienis – geriausias pavyzdys, kokią vienijančią galią turi bendruomeniškumas. Patraukli tema, gerai apgalvota programa ir temos išpildymas subūrė panevėžiečius – miestas kaip niekada buvo pilnas žmonių, geros nuotaikos ir stiprių įspūdžių. Smagu, kad visi pasijutome kaip didelė ir stipri savo miesto bendruomenė“, – sako R. M. Račkauskas ir priduria, kad bendruomeniškumas Panevėžyje pastebimai auga – daugėja organizacijų, aktyvėja verslas, prisidedantis prie švenčių rėmimo.
„Palinkėti galiu – nesustokime ir toliau bendradarbiaukime. Neabejoju, kad mūsų miestas tik gražės ir augs“, – pokalbį baigia miesto meras R. M. Račkauskas.
Jolita Kochanskė
UAB „INK agency“