Prabudusi gamta ir už lango matomas ir jaučiamas pavasaris vilioja vis daugiau laiko praleisti gamtoje. Jeigu šiltą popietę keliautumėte Ąžuolyno parku ir pro tvoros plyšį pažvelgtumėte į Lietuvos zoologijos sodo teritoriją, tikriausiai negalėtumėte patikėti, jog tai tas pats zoologijos sodas Kauno širdyje, įkurtas prieš beveik 85 metus. Prieš daugiau nei pusantrų metų pradėta vykdyti renovacija jau skaičiuoja paskutinius mėnesius link renovacijos rangos darbų pabaigos.
Lietuvos zoologijos sodo renovacija jau beveik pasiekė savo tikslą – įgyvendinta daugiau nei 80 proc. numatytų darbų. Pastatyti daugumos gyvūnų vidaus bei žiemojimo pastatai, lauko voljerai, baigtas rekonstruoti senasis žirafų, zebrų pastatas, pastatytas apžvalgos bokštas su liftu, pilnai įrengtas takas šlaite bei vaikų žaidimų aikštelė. Nugriautas senasis vilkų voljeras, vasaros metu laukiami senojo terariumo bei beždžionių pastato griovimo darbai.
Egzotariume pradėtas vidaus įrengimas: stiklinami gyvūnų voljerai, dažomos sienos. Edukacinių erdvių projektavimo ir įrengimo konkursą laimėjusi įmonė VšĮ „Tekstilininkų ir dailininkų gildija“ atstovaujama direktorės, vienos garsiausių Lietuvos menininkių, Jolantos Šmidtienės, jau pradėjo gaminti edukacinius įrenginius atvirai edukacinei erdvei. Šioje erdvėje (buvusiame senojo liūtyno pastate) bus galima iš arti susipažinti su biologine gamtos įvairove, pasaulio ir Lietuvos nykstančiomis gyvūnų rūšimis bei jų buveinėmis, aplinkos ir istorijos pažinimo objektais, ekologiniais taršos veiksniais.
Svarbiausiais gamtos išsaugojimo žinutę nešančiais erdvės akcentais taps edukacinės instaliacijos: daugiau nei 3,5 metrų skersmens įeinamas gaublys, kuris padės susipažinti su pasaulio biologine įvairove ir ją galinčiais pakeisti veiksniais, Lietuvos zoologijos sodo istorinių įvykių sekai pažymėti sukurta laiko kapsulė bei istorinė Tado Ivanausko kabineto reprodukcija.
Lietuvos zoologijos sodo tikslas – kad kiekvienas lankytojas galėtų atrasti gamtos paslaptis, pažinti Lietuvos bei pasaulio nykstančių rūšių įvairovę, įprasminti gyvūnų bei buveinių išsaugojimo svarbą. Gamtamokslio švietimo meka – naujasis Egzotariumas – suteiks galimybę plačiajai visuomenei iš naujo atrasti ir susipažinti su: Ąžuolyno parko biologine įvairove, Lietuvos raudonąja knyga, pasaulyje nykstančiomis gyvūnų rūšimis, taršos grėsmėmis, CITES eksponatais. Lietuvos zoologijos sodas taps vienu įdomiausių aplinkosauginio švietimo traukos objektų Lietuvoje. Tikimasi kasmet sulaukti iki 300 000 gamtos žinių ištroškusių lankytojų.
Nors statybų darbai vyksta pilnu pajėgumu, tačiau pats svarbiausias darbas – gyvūnų perkėlimai ir adaptacija – dar tik prasideda. Lietuvos zoologijos sodo pagrindinis tikslas – ne tik sode esančių gyvūnų gerovė, bet ir pasaulyje nykstančių rūšių išsaugojimas. Jau praėjusių metų žiemą buvo pradėti vykdyti pirmieji gyvūnų adaptaciniai perkėlimai. Savo naujus namus spėjo išbandyti: snieginiai ožiai, žirafos, arktiniai vilkai, lapės, lūšys bei laukinės katės.
Stumbrų perkėlimas į naująją ekspoziciją planuojamas ateinančios savaitės pradžioje. Nuoširdžiai džiaugiamės, jog po renovacijos gyvūnai turės didesnius gyvenamuosius plotus. Dedame visas pastangas, kad sukurtos ekspozicijos būtų kuo artimesnės natūraliai kiekvienos rūšies aplinkai. Prie šių ekspozicijų sukūrimo ir apipavidalinimo prisidėti gali kiekvienas! Šiuo metu renkama augalų kolekcija, kuri praturtins atviras Džiunglių bei Dykumos ekspozicijas. Kiekvienas padovanotas augalas atras savo vietą Lietuvos zoologijos sode ir taps jo dalimi. Žinome, jog žmonių dosnumas ir gerumas yra beribis, todėl dėkojame jau prisidėjusiems, o kitus kviečiame tai padaryti!
Ši jubiliejinė, jau 85 metus skaičiuojanti Lietuvos zoologijos sodo vasara, bus itin darbinga. Po daugiau nei 2 metus trukusios renovacijos, atversime naują Lietuvos zoologijos sodo istorijos lapą, kuriame matysime permainas bei daug žadančius pokyčius gamtos išsaugojimo, nykstančios biologinės įvairovės bei gamtamokslio švietimo srityse. Atrask, pažink, išsaugok gamtą Lietuvos zoologijos sode jau šių metų vėlyvą rudenį!
Aplinkos ministerijos nuotrauka