Utenoje baigiamas įrengti pirmasis Lietuvos energijos kaupimo įrenginių sistemos baterijų parkas

baterijuElektros energijos kaupimo įrenginių sistemos operatorė „Energy cells“ į vieną iš keturių statomų – Utenos baterijų parką jau atgabeno visą reikalingą įrangą. Rugsėjį baterijų kubai ir kita įranga bus sujungta ir pradedama testuoti. Visą energetikos sistemos saugumą didinantį projektą pabaigti ir visus keturis sistemos baterijų parkus įrengti planuojama iki šių metų pabaigos.

„Energy cells“ energijos kaupimo įrenginių sistema yra ypatingai svarbi iki sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais – baterijų parkų pagalba užsitikrinsime nenutrūkstamą elektros tiekimą šalyje. Po sinchronizacijos baterijų parkai galės kaupti saulės ar vėjo pagaminamą energiją ir atiduoti ją vartojimo piko valandomis. Tai savo ruožtu prisidės prie elektros kainų mažinimo“, – teigė energetikos ministras Dainius Kreivys.
    
„Pasiekėme svarbų projekto tarpinį tikslą – visa energijos kaupimo įrenginių sistemai reikalinga įranga jau yra Lietuvoje. Į baterijų parkus buvo nugabenti transformatoriai, inverteriai, valdikliai, o į Uteną atvežti ir baterijų kubai. Likusius baterijų parkus energijos kaupimo įrenginiai pasieks per rugsėjį“, – sakė R. Štilinis. 

Momentinį energijos rezervą Lietuvai užtikrinsiančią kaupimo įrenginių sistemą sudarys 312 baterijų kubų – po 78 Vilniuje, Šiauliuose, Alytaus ir Utenos rajonuose įrengiamuose baterijų parkuose. „Energy cells“ į Lietuvos energetikos tinklą integruojamos energijos kaupimo įrenginių sistemos bendra suminė galia ir talpa sieks 200 megavatų (MW) ir 200 megavatvalandžių (MWh). 

JAV ir Vokietijos bendrovių „Fluence“ ir „Siemens Energy“ konsorciumo pagamintų ličio jonų technologijos baterijų parkai veiks kaip bendra sistema, kuri bus viena didžiausių ir viena pirmųjų Europoje. Energijos kaupiklių sistema elektrą į tinklą galės atiduoti per 1 sekundę.

Momentinio izoliuoto elektros energetikos sistemos darbo rezervo užtikrinimo paslaugą „Energy cells“ planuoja pradėti teikti šių metų gruodį. Utenos baterijų parke darbai vykdomi sparčiausiai – šią sistemos dalį planuojama išbandyti izoliuoto energetikos sistemos darbo bandymo metu.

Energijos kaupimo įrenginių sistemai įrengti bendrovei „Energy cells“ buvo skirtas 87,6 mln. Eurų finansavimas iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „NextGenerationEU“ pagal planą „Naujos kartos Lietuva“. Visa momentinį elektros energijos rezervą ir galimybę savarankiškai dirbti izoliuotu režimu Lietuvai turinčio užtikrinti projekto vertė sieks 109 mln. Eurų.

Energijos kaupimo įrenginių sistemos operatore paskirtos bendrovės „Energy cells“ 100 proc. akcijų priklauso energijos perdavimo ir mainų įmonių grupei „EPSO-G“. „EPSO-G“ vienintelio akcininko teises ir pareigas įgyvendina Lietuvos Respublikos energetikos ministerija.

Plačiau apie projektą – www.energy-cells.eu.

Energetikos ministerijos nuotrauka

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode