Nuo rugsėjo 1 d. prasideda lašišų ir šlakių žvejybos sezonas. Pagrindinė šių metų naujovė – nuo rugsėjo 1 d. iki spalio 15 d. visas sugautas lašišas ir šlakius privaloma paleisti atgal į vandens telkinį, net jei žvejojama įsigijus žvejo mėgėjo kortelę. Galimybė paimti sugautą lašišą arba šlakį išliks tik po neršto – nuo sausio 1 d. iki balandžio 30 d.
Migruodamos lašišos ir šlakiai įveikia nemažą atstumą plaukdami iš Baltijos jūros, per Kuršių marias, iki Neries ir kitų mažesnių upių, kur yra populiariausios jų žvejybos vietos, o užkibusios nuvargsta traukimo metu, todėl norint, kad paleista žuvis išgyventų, reikėtų laikytis tam tikrų taisyklių.
Rengiantis į jų žvejybą reikėtų turėti graibštą. Jis padeda greičiau ištraukti žuvį ir jos nesužaloti. Norint, kad žuvis patirtų dar mažiau sužeidimų, pastaruoju metu vis daugiau žvejų naudoja graibštus su guminiais tinkleliais.
Imant žuvį rankos turėtų būti šlapios. Imant žuvį sausomis rankomis, ar dar blogiau – rankšluosčiu ar medžiagos skiaute, nuo žuvies nubraukiamos gleivės, kurios saugo ją nuo ligų ir parazitų.
Dažniausia paleistų žuvų neišgyvenimo priežastis yra sužeidimai galvos srityje. Todėl jokiu būdu negalima imti žuvies už akių ar žiaunų.
Sugautą žuvį reikėtų laikyti vandenyje, graibšte ar laikant rankomis už uodegos. Ištraukta į sausumą žuvis besiblaškydama nusivalo gleives, patiria daugiau traumų. Reikėtų vengti laikyti žuvį ne vandenyje ilgiau kaip 5 sekundes.
Paleidžiant žuvį upėje reikėtų laikyti ją prieš srovę. Jei paleidimo vietoje stipriai sukeltas dumblas – geriau paeiti iki švaraus vandens. Žuvis vis aktyviau judėdama ir stiprėdama pati parodys, kada yra pasiruošusi nuplaukti.
Iki rugsėjo 15 d. lašišų ir šlakių migracijai svarbiose upėse vis dar leidžiama žvejoti įsigijus žvejo mėgėjo bilietą, o nuo rugsėjo 16 d. žvejojant Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių 3 priede nurodytų upių ruožuose privaloma turėti žvejo mėgėjo kortelę lašišų ir šlakių žvejybai, nepriklausomai nuo to, kokiu būdu ir kokios žuvys žvejojamos.
Nuo rugsėjo 1 d. iki spalio 15 d., minėtuose upių ruožuose draudžiama žvejoti praėjus daugiau kaip valandai po saulės laidos ar likus daugiau kaip valandai iki saulės patekėjimo (pagal kalendoriuje nurodytą laiką).
Nuo rugsėjo 16 d. draudžiama bet kokia žvejyba ties pagrindinių lašišoms svarbių upių – Neries, Šventosios, Minijos ir Jūros žiotimis, kaip numatyta Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių 5 priede.
Nuo liepos 1 d. iki gruodžio 1 d. galioja draudimas žvejoti lašišoms svarbiuose Nemuno ruožuose, nurodytuose Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių 6 priede.
Aplinkos ministerijos nuotrauka