Lietuvoje nuo liepos vidurio startuoja Ankstyvojo perspėjimo sistema (APS), kurią įgyvendina Finansų ministerija kartu su Valstybine mokesčių inspekcija, Ekonomikos ir inovacijų ministerija bei VšĮ „Versli Lietuva“. Planuojama, jog ši sistema prevenciškai padės su finansiniais iššūkiais susidūrusiam smulkiajam ir vidutiniam verslui išvengti nemokumo – išlaikyti dar gyvybingą verslą bei išsaugoti sukurtas darbo vietas.
„Iki šiol Lietuvoje veikiančio modelio, kuris padėtų įmonėms iš anksto pastebėti kylančius finansinius iššūkius dėl kurių galėtų atsirasti nemokumo tikimybė – dar nebuvo. Tikimės, jog pritaikius gerąją Europos Sąjungos valstybių narių praktiką, Ankstyvojo perspėjimo sistemos priemonėmis padėsime smulkiam ir vidutiniam verslui imtis prevencijos, laiku įvertinti rizikas bei išsaugoti darbo vietas“, – sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Ankstyvojo perspėsimo sistema padės įmonėms lengviau įveikti COVID-19 pandemijos sukeltas krizes.
„Ši sistema leis identifikuoti galimą nemokumo grėsmę, perspėti verslininkus ir kol dar nevėlu – padės priimti tinkamus sprendimus. Pastarasis laikotarpis nebuvo lengvas, todėl ši iniciatyva padidins verslo išsaugojimo galimybes. O jei vis tik verslas priims sprendimą nutraukti veiklą, svarbu, kad bankroto procedūros būtų aiškios, paprastos, lengvos ir kuo įmanoma trumpesnės. Bankrotas – tai ne nuosprendis, o pamoka ir galimybė startuoti iš naujo”, – teigia Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
„Į „Verslią Lietuvą” besikreipiantys verslai „vieno langelio“ principu gaus svarbiausią informaciją, leisiančią apsispręsti, kuria kryptimi toliau eiti – išsaugoti verslą pasinaudojant pagalbos priemonėmis, pradėti restruktūrizavimo procesą ar inicijuoti bankrotą ir taip išvengti dar didesnių krizių“, – teigia Daina Kleponė, „Versli Lietuva“ generalinė direktorė.
Ankstyvojo perspėjimo sistema mažoms ir vidutinėms įmonėms pradės veikti nuo liepos 17 d. Galima nemokumo rizika įmonėms bus nustatoma remiantis pačių mokesčių mokėtojų pateiktais bei iš trečiųjų šaltinių gaunamais VMI duomenimis. Statistiniais metodais nustačius galimą įmonės nemokumo riziką, VMI įmonę pranešimu informuos asmeniškai, per Mano VMI. Pranešime bus nurodoma, kaip įmonė gali pasinaudoti sistema. Verslo atstovai, norėsiantys pasinaudoti ankstyvojo perspėjimo sistema, galės kreiptis į verslumo ir eksporto plėtros agentūrą „Versli Lietuva“.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos nuotrauka