Rūpinimasis aplinka yra mūsų visų atsakomybė. Tačiau panašu, jog Telšių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – TRATC) bei jo vadovas Vidimantas Domarkas į tai pažiūrėjo pro pirštus. UAB „Veistas“ dėka TRATC su V. Domarku priešakyje buvo pričiupti už rankos negailestingai teršdami mūsų visų namus. Kaip žinia, TRATC, pažeidžiant teisės aktus, mišrias komunalines atliekas atvežusį šiukšliavežį nukreipė į sąvartyno teritoriją, kur šalinti neapdorotas mišrias komunalines atliekas griežtai draudžiama. Aiškėja, kad tokio įžūlaus elgesio aplinkos ir visuomenės atžvilgiu būtų buvę galima išvengti, jei ne paties V. Domarko savivaliavimas ir įsipareigojimų nevykdymas.
Apie TRATC galimai nusikalstamą veiką, kai mišrios atliekos buvo gabenamos ir šalinamos sąvartyne, UAB „Veistas“ Aplinkos apsaugos departamentą informavo š. m. kovo 8 d. Pagal UAB „Veistas“ pateiktą raštą į sąvartyną buvo iškviesti aplinkosaugininkai, kurie pradėjo tirti šį atvejį.
„Negalėjome tylėti matydami, kaip TRATC teršia aplinką. Netoleruojame tokio neatsakingo ir visuomenės atžvilgiu akiplėšiško aplinkos teršimo, kuris paskatino mus imtis veiksmų. Tuo pačiu mūsų neįtikina ir TRATC pasiteisinimai, jog jis tariamai ketino sandėliuoti mišrias atliekas sąvartyne ir apie tai nesuspėjo informuoti atsakingų institucijų, todėl labai tikimės, jog šios įstaigos atžvilgiu bus paskirta griežta nuobauda pagal Lietuvos įstatymus. Juk regioninę atliekų tvarkymo sistemą eksploatuojanti bendrovė turėtų gerai išmanyti komunalinių atliekų tvarkymo reikalavimus. Bet kokiu atveju, neapdairumas, įstatymų nežinojimas ar jų neišmanymas nuo atsakomybės neatleidžia“, – sako UAB „Veistas“ direktorius Deividas Miškinis.
Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad aplinkos teršimo būtų buvę galima išvengti, jei TRATC būtų įvykdę savo įsipareigojimus UAB „Veistui“. Tačiau TRATC, anot D. Miškinio, savavališkai nusprendė mokėti beveik dvigubai žemesnę atliekų priėmimo kainą, nei patvirtinęs teismas. Todėl susidarė 81 126,71 Eur skola, iš kurios 29 227,65 Eur buvo vėluojama sumokėti daugiau nei 60 kalendorinių dienų.
„Atsižvelgiant į tai, mums nieko neliko, kaip tik kovo 7 d. sustabdyti mechaninio-biologinio apdorojimo (MBA) įrenginių darbą, dėl ko TRATC teko spręsti dilemą, kur padėti susikaupusias atliekas. Kur jas TRATC nusprendė sandėliuoti, spėlioti nereikia – jos nelegaliai keliavo į sąvartyną“, – pažymi UAB „Veistas“ vadovas.
Kaip anksčiau skelbė žiniasklaida, kovo 5 d., dar prieš sustabdant MBA darbą, Plungės, Rietavo, Telšių ir Mažeikių rajonų merai sušaukė pasitarimą, į kurį buvo pakviestas ir V. Domarkas. Nors šio pasitarimo metu buvo sutarta, kad TRATC atsiskaito su paslaugas teikiančiu „Veistu“ ir MBA darbo neteks stabdyti, TRATC laiku padengti įsiskolinimų taip ir nesugebėjo. Galiausiai V. Domarko priimti sprendimai lėmė rimtas aplinkosaugos problemas Telšių regione.
„Esame suinteresuoti sklandžiu darbu ir bendradarbiavimu, kad užtikrintume gyventojų gerovę, todėl labai tikimės, jog panašios nemalonios situacijos nepasikartos. Galiu patikinti, kad ir toliau, vos tik pastebėję, atsakingoms institucijoms pranešime apie kiekvieną tokį nusikalstamą atvejį, o kartu tą raginame daryti ir visus gyventojus. Tik tokiu būdu visi kartu galėsime užtikrinti švarią ir išpuoselėtą aplinką, kurioje bus gera gyventi“, – pabrėžia D. Miškinis.
21-241