Ketvirtadienį Seime pateiktas Atliekų tvarkymo ir Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymų pataisų paketas. Jame numatytas atskiras maisto, tekstilės, statybinių ir pavojingųjų atliekų rūšiavimas ir surinkimas, patvarių daiktų skatinimas suteiks postūmį žiedinei ekonomikai.
„Teikiamų pataisų tikslas – įgyvendinti 2018 m. priimtas ES žiedinės ekonomikos atliekų direktyvas ir palengvinti perėjimą prie žiedinės ekonomikos, kai atliekos virsta ištekliais ir grįžta į ekonomiką, pačiam kiekiui sumažėjant iki minimumo“, – sako projektus pateikęs aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Pasak ministro, vėluojant perkelti atliekų direktyvų reikalavimus į nacionalinę teisę, pataisas būtina priimti kuo skubiau. Direktyva turėjo būti perkelta iki 2020 m. liepos 4 d., todėl ES pradėjo teisės pažeidimo procedūrą. Vis dėlto pagal Europos Komisijai pasiūlytą planą reikalavimus šalis turi perkelti iki 2021 m. balandžio vidurio. Lietuva – ne vienintelė pažeidėja. Aplinkos ministerijos duomenimis, atliekų direktyvas į nacionalinę teisę vėluoja įtraukti 17 ES valstybių narių.
Jeigu Seimas priims pateiktas įstatymų pataisas, jos padės įgyvendinti Vyriausybės programos nustatytą siekį, kad Lietuvos ekonomika laipsniškai taptų klimatui neutrali ir žiedinė. Šiuo metu šalyje gaminant naujus produktus panaudojama tik 4,5 proc. antrinių žaliavų, o ES vidurkis – 11,7 proc. Priimtos pataisos sudarytų galimybes pasiekti, kad 2030 m. Lietuvoje būtų perdirbama bent 60 proc. komunalinių atliekų, o nepavojingųjų atliekų sąvartynuose būtų šalinamos tik perdirbti ar kitaip naudoti netinkamos atliekos, kurių kiekis sudarytų ne daugiau kaip 5 proc.
Pataisos leistų praplėsti Atliekų tvarkymo programos finansavimo sritis skatinant žiedinę ekonomiką. Pagal koncepciją, atskirai būtų surenkamos tekstilės, biologinės, statybinės, buityje susidarančios pavojingosios atliekos. Atskirai surenkamos atliekos yra švaresnės ir geresnės kokybės, jas galima efektyviau tvarkyti – perdirbti, o gautas perdirbtas medžiagas naudoti naujų gaminių gamybai. Atskirai surinktų atliekų be pradinio apdorojimo nebus galima naudoti energijai gauti ar šalinti sąvartyne.
Pakete numatoma nuostata gamintojų ir importuotojų mokamą įmokos dydį diferencijuoti pagal gaminio ar pakuotės savybes (pvz., ilgaamžiškumą, galimybes pakartotinai naudoti, perdirbti ir kt.). Tai padės užtikrinti, kad rinką pasiektų patvarūs, tinkami pakartotinai naudoti arba perdirbti gaminiai ir pakuotės.
Aplinkos ministerijos nuotrauka