7 patarimai, kaip įgauti energijos nevartojant kofeino

Kofeinas – senas ir patikimas būdas pakelti energijos lygį. Vis dėlto tikėtis atsigauti siurbčiojant ketvirtą kavos puodelį per dieną – tikrai ne pati geriausia išeitis. Siūlome 7 būdus, padėsiančius įgauti žvalumo.

Atsispirkite savo išmaniajam telefonui

„Candy Crush“ žaidimas gali suteikti malonių akimirkų, bet nuo jo tikrai netapsite žvalesni. „Nėra jokių įrodymų, kad žaidimai ar galvosūkiai pakelia energijos lygį“, – sako Kolumbijos universiteto medicinos centro Niujorke medicininės psichologijos profesorė, psichologijos mokslų daktarė Tiffany Herlands. „Tačiau yra įrodyta, kad daug laiko praleidžiant prie elektroninių prietaisų ir internete, kur ypač gausu dėmesį blaškančių veiksnių (įvairūs el. laiškai, tekstiniai pranešimai, vienu metu rodomi informacijos šaltiniai), suprastėja gebėjimas paskirstyti dėmesį – vadinasi, nebegalime veiksmingai atmesti pašalinės informacijos ir rimtai susitelkti ties viena užduotimi.“ Norite išlikti budrūs? Išjunkite internetą.

Prieš keliaudami į lovą (t. y. gerokai anksčiau!) išjunkite išmaniuosius prietaisus

„Paaiškėjo, kad elektroninių prietaisų naudojimas prieš naktį sutrikdo miegą ir gali sukelti nuovargį bei susikaupimo sunkumų“, – priduria T. Herlands. „Brigham and Women’s“ ligoninėje Bostone dirbantys mokslininkai nustatė: tiriamieji, kurie prieš guldamiesi naudojo šviesą skleidžiančias e. skaitykles, sunkiau užmigo. Be to, sumažėjo miegą skatinančių hormonų lygis, REM miego fazė buvo trumpesnė ir prasidėjo vėliau. Visa tai lėmė mažesnį budrumo lygį atsikėlus ryte.

Išsitieskite ir ištieskite galūnes

Užimti kuo daugiau erdvės – ne pati geriausia taktika, tarkim, sausakimšame viešajame transporte. Bet tyrimai rodo, kad galios poza (atsistojus tiesiai ir sunėrus rankas priešais save arba atsilošus ir visiškai ištiesus kojas) gali padidinti testosterono ir sumažinti streso hormono kortizolio lygį. Tai galioja ir vyrams, ir moterims. Be to, tokia kūno padėtis sustiprina galios pojūti ir sumažina rizikos baimę. Norite būti panašesni į superherojus? Atsistokite kaip vienas iš jų.

Įsileiskite saulę…

Nepajėgiate išsiropšti iš lovos? Neužtraukite užuolaidų, nenuleiskite žaliuzių. Mokslininkai jau prieš kelis dešimtmečius nustatė, kad natūralus saulėtekis (t. y. pamažu didėjantis šviesos intensyvumas) teigiamai veikia žmones, kuriuos kamuoja sezoninis afektinis sutrikimas. Saulė padės ir tiems, kuriems labai sunku keltis. „Pagrindinis rytinės šviesos privalumas – sureguliuojamas Jūsų biologinis laikrodis“, - teigia medicinos mokslų daktaras, neurologijos profesorius, Kolumbijos universiteto medicinos centro Niujorke neurologijos departamento miego skyriaus direktorius Carlas Bazilis. „Jeigu dažnai keliaujate arba kenčiate nuo socialinio organizmo paros ritmo sutrikimo (t. y. savaitgaliais miegate žymiai ilgiau, tada per darbo savaitę bandote grįžti į ritmą), Jūsų kūnas įpranta atsibusti vėliau, o užmigti vakare tampa sudėtinga.“

…arba pasinaudokite saulėtekį imituojančiais prietaisais

Jautriai miegate, mėgstate miegamojo užuolaidas užtraukti aklinai? Vis tiek galite mėgautis rytinės saulės privalumais – naudokite palaipsniui veikiančius žadintuvus, kurie imituoja saulės šviesą. Pvz., „Philips Wake-up Light“ maksimalų lygį pasiekia per 30 minučių, užlieja kambarį auksine šviesa ir pasirinktais gamtos garsais. „Tokie žadintuvai sureguliuoja Jūsų biologinį laikrodį kaip saulė,– teigia dr. C. Bazilis. –Be to, turi pranašumą pranašumą – šiltuoju metų laiku neprižadina penktą ryto! “

Pauostykite rozmarinų

Nortumbijos universiteto JK biochemijos specialistų teigimu, šių žolelių eterinis aliejus gali paskatinti smegenų veiklą. Šio reiškinio tyrimą mokslininkai 2013 m. pristatė kasmetinėje Britų psichologų bendruomenės konferencijoje. Rozmarinais dvelkiančioje patalpoje buvusių tiriamųjų 1,8-cineolio (ši medžiaga siejama su kognityvinės funkcijos aktyvumu) lygis padidėjo. Tiriamieji žodžių galvosūkius ir atminties teistus atliko geriau, negu kitoje patalpoje buvę kolegos. Dar reikia atlikti tyrimų, nagrinėjančių galimas farmakologines rozmarinų savybes – o kol kas tai išties patraukli proga pasitelkti seną gerą aromaterapiją.

Užtraukite mėgstamą dainą

Žurnale „Journal of Music Therapy“ skelbto tyrimo metu dalyvių buvo paprašyta paklausyti dainos ir dainuoti kartu. Pratimas žymiai padidino energijos lygį ir sumažino nuovargį. Puikiai tinka ir energingas būgnų solo – ritmiški pirštų judesiai turės tokį patį poveikį.

Sveikas žmogus

http://www.bernardinai.lt/file/3c38ce092a5543611095401a3aebcf2fb9659fdc_article_200.gif" border="0" width="200" height="100">

 

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode